FESB16HTHE3/81
Description
DIODE GEN PURP 500V 16A TO263AB
DataSheet
FESB16HTHE3/81 PDF
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):500 V
Current - Average Rectified (Io):16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 16 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 500 V
Capacitance @ Vr, F:145pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package:TO-263AB
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C