DSEP30-12AR
Description
DIODE GP 1.2KV 30A ISOPLUS247
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
DSEP30-12AR PDF
Type Description
Series:HiPerFRED™
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.74 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):40 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:ISOPLUS247™
Supplier Device Package:ISOPLUS247™
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C