GI500-E3/54
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 50V 3A DO201AD
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
GI500-E3/54 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 9.4 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):2 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:28pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-201AD, Axial
Supplier Device Package:DO-201AD
Operating Temperature - Junction:-50°C ~ 150°C