30BQ060TR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 60V SMC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
30BQ060TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:580 mV @ 3 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:180pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AB, SMC
Supplier Device Package:SMC
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C