MBRH240150R
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 240A D67
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MBRH240150R PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io):240A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:880 mV @ 240 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:D-67
Supplier Device Package:D-67
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C