RB088LAM-60TFTR
Description
AUTOMOTIVE SCHOTTKY BARRIER DIOD
DataSheet
RB088LAM-60TFTR PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:4 µA @ 60 V
Supplier Device Package:PMDTM
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)