STTH30L06WY
Description
DIODE GEN PURP 600V 30A DO247
DataSheet
STTH30L06WY PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.55 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):90 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-247-2 (Straight Leads)
Supplier Device Package:DO-247
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C