DSEP30-12A
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO247AD
DataSheet
DSEP30-12A PDF
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.74 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):40 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247AD
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C