VS-SD200N16PC
Description
DIODE GP 1.6KV 200A DO205AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-SD200N16PC PDF
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1600 V
Current - Average Rectified (Io):200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.4 V @ 630 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Stud Mount
Package / Case:DO-205AC, DO-30, Stud
Supplier Device Package:DO-205AC (DO-30)
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 180°C