VS-16FR80M
Description
DIODE GEN PURP 800V 16A DO203AA
DataSheet
VS-16FR80M PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):800 V
Current - Average Rectified (Io):16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.23 V @ 50 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Package / Case:DO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device Package:DO-203AA (DO-4)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C