BYC8B-600PJ
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 600V 8A D2PAK
DataSheet
BYC8B-600PJ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3.4 V @ 8 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):18 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 600 V
Supplier Device Package:D2PAK
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)