FESF16FTHE3/45
Description
DIODE GEN PURP 300V 16A ITO220AC
DataSheet
FESF16FTHE3/45 PDF
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):300 V
Current - Average Rectified (Io):16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 16 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 300 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device Package:ITO-220AC
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C