FT2000AD
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE FR TO-220AC 200V 20A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
FT2000AD PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:960 mV @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):200 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:-50°C ~ 150°C