RGP15J-E3/54
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO204AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RGP15J-E3/54 PDF
Type Description
Series:SUPERECTIFIER®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 1.5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):250 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device Package:DO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C