1N5418TR
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE AVALANCHE 400V 3A SOD64
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
1N5418TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Avalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 9 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):100 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:SOD-64, Axial
Supplier Device Package:SOD-64
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C