SDT10S30
Description
RECTIFIER DIODE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SDT10S30 PDF
Type Description
Series:CoolSiC™+
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):300 V
Current - Average Rectified (Io):10A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 10 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 300 V
Capacitance @ Vr, F:600pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:PG-TO220-2-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C