STPS2H100A
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMA
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
STPS2H100A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:790 mV @ 2 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AC, SMA
Supplier Device Package:SMA (DO-214AC)
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)