PDS4200H-13
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 4A POWERDI5
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
PDS4200H-13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:840 mV @ 4 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:PowerDI™ 5
Supplier Device Package:PowerDI™ 5
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C