DMA10P1800PZ-TUB
DataSheet
DMA10P1800PZ-TUB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1800 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.26 V @ 10 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 1800 V
Capacitance @ Vr, F:4pF @ 400V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C