VS-18TQ045-M3
Description
DIODE SCHOTTKY 18A 45V TO-220AC
DataSheet
VS-18TQ045-M3 PDF
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):18A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:720 mV @ 36 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:2.5 mA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:1400pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C