VS-30EPH03-N3
Description
DIODE GEN PURP 300V 30A TO247AC
DataSheet
VS-30EPH03-N3 PDF
Type Description
Series:FRED Pt®
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):300 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.25 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):38 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:60 µA @ 300 V
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C