RB521SM-40T2R
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA EMD2
DataSheet
RB521SM-40T2R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:540 mV @ 200 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:90 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-79, SOD-523
Supplier Device Package:EMD2
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
IDW15S120FKSA1
IDW15S120FKSA1
RECTIFIER DIODE
CDBF54
CDBF54
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 1005
ES2B-LTP
ES2B-LTP
DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AC
RB521SM-40T2R
RB521SM-40T2R
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA EMD2
STRAIGHT FITTING, IP65, 3/4" NPT
FXUYL7E7EYAM023
FXUYL7E7EYAM023
CABLE ASSEMBLY FIBER OPTIC
LTD-5753KF-01
LTD-5753KF-01
LED 7-SEG 4DIGIT ORN LC 0.56" CC