DSEI20-12A
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 17A TO220AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
DSEI20-12A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):17A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.15 V @ 12 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:750 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C