IDH10S60CAKSA1
Description
RECTIFIER DIODE, SCHOTTKY, 1 PHA
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
IDH10S60CAKSA1 PDF
Type Description
Series:CoolSiC™+
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):10A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 10 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:140 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:480pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:PG-TO220-2-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C