APT30D20BG
Description
DIODE GEN PURP 200V 30A TO247
DataSheet
APT30D20BG PDF
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):24 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247 [B]
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C