8TQ080STR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
8A, 80V, D2PAK, SCHOTTKY RECTIFI
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
8TQ080STR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):80 V
Current - Average Rectified (Io):8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:750 mV @ 8 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 80 V
Capacitance @ Vr, F:400pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:D2PAK
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C