RBR3MM40BTFTR
Description
DIODE (RECTIFIER FRD) 40V-VR 3A-
DataSheet
RBR3MM40BTFTR PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:580 mV @ 3 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 40 V
Supplier Device Package:PMDU
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)