SS10PH10-M3/87A
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277A
DataSheet
SS10PH10-M3/87A PDF
Type Description
Series:eSMP®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:880 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:270pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package:TO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C