CD1408-F11000
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 1KV 1A 1408
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CD1408-F11000 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):300 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F:15pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Chip, Concave Terminals
Supplier Device Package:1408
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C