SBR2U30P1-7
Description
DIODE SBR 30V 2A POWERDI123
DataSheet
SBR2U30P1-7 PDF
Type Description
Series:SBR®
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:400 mV @ 2 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:400 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:POWERDI®123
Supplier Device Package:PowerDI™ 123
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C