VS-30MQ040HM3/5AT
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO214AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-30MQ040HM3/5AT PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:510 mV @ 3 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:134pF @ 10V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AC, SMA
Supplier Device Package:DO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C