VS-150KR10A
Description
DIODE GEN PURP 100V 150A DO205AA
DataSheet
VS-150KR10A PDF
Part Status:Active
Diode Type:Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.33 V @ 471 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:35 mA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Package / Case:DO-205AA, DO-8, Stud
Supplier Device Package:DO-205AA (DO-8)
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 200°C