DLA20IM800PC-TRL
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 800V 20A TO263
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
DLA20IM800PC-TRL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):800 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 20 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 800 V
Capacitance @ Vr, F:4pF @ 400V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:TO-263 (D²Pak)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C