SBR12M120P5-13D
Description
DIODE SBR 120V 12A POWERDI5
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SBR12M120P5-13D PDF
Type Description
Series:SBR®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
Current - Average Rectified (Io):12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:830 mV @ 12 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:PowerDI™ 5
Supplier Device Package:PowerDI™ 5
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C