BYS11-90-M3/TR3
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A DO214AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BYS11-90-M3/TR3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):90 V
Current - Average Rectified (Io):1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:750 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 90 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AC, SMA
Supplier Device Package:DO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C