FESB16GTHE3/45
Description
DIODE GEN PURP 400V 16A TO263AB
DataSheet
FESB16GTHE3/45 PDF
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 16 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:175pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:TO-263AB
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C