AR1PM-M3/85A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE AVALANCHE 1000V 1A DO220AA
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
AR1PM-M3/85A PDF
Type Description
Series:eSMP®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Avalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.6 V @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):120 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F:8.5pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-220AA
Supplier Device Package:DO-220AA (SMP)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C