IDH20G65C6XKSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 650V 41A TO220-2
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
IDH20G65C6XKSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):41A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.35 V @ 20 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:67 µA @ 420 V
Capacitance @ Vr, F:970pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:PG-TO220-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C