SE12DD-M3/I
Description
DIODE GEN PURP 400V 3.2A TO263AC
DataSheet
SE12DD-M3/I PDF
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):3.2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.15 V @ 12 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):3 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:90pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package:TO-263AC (SMPD)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C