VS-40HFL10S05
Description
DIODE GEN PURP 100V 40A DO203AB
DataSheet
VS-40HFL10S05 PDF
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.95 V @ 40 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 100 V
Supplier Device Package:DO-203AB
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 125°C