SF4003-TAP
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE AVAL 1A 200V SOD-57
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SF4003-TAP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Diode Type:Avalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:SOD-57, Axial
Supplier Device Package:SOD-57
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SK36TR
SK36TR
DIODE SCHOTTKY 60V 3A SMC
MBR0540-F2-0000HF
MBR0540-F2-0000HF
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD123
2CL71
2CL71
HV DIODE D3X8 8000V 0.005A
872
ADDRESS LED MATRIX I2C GREEN
SF4003-TAP
SF4003-TAP
DIODE AVAL 1A 200V SOD-57