SBRS81100NT3G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A 1202-SMB2
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SBRS81100NT3G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:750 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AA, SMB
Supplier Device Package:SMB
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C