BAS70LT1
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT23-3
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BAS70LT1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):70 V
Current - Average Rectified (Io):70mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 15 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 70 V
Capacitance @ Vr, F:2pF @ 0V, 1MHz