CMSH1-60M BK PBFREE
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SMA
DataSheet
CMSH1-60M BK PBFREE PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:700 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:43pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package:SMA
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C