CMSH1-20M TR13 PBFREE
Manufacturer
Central Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SMA
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CMSH1-20M TR13 PBFREE PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:500 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:100pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AC, SMA
Supplier Device Package:SMA
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C