QH12BZ600
Manufacturer
Power Integrations
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 600V 12A TO263AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
QH12BZ600 PDF
Type Description
Series:Qspeed™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3.1 V @ 12 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):11.6 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:34pF @ 10V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:TO-263AB
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C