F1857D1200
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 55A MODULE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
F1857D1200 PDF
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):55A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.4 V @ 165 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)