BAS4002LE6327XTMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA TSLP-2
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BAS4002LE6327XTMA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):120mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 40 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):100 ps
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:5pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-882
Supplier Device Package:PG-TSLP-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C