SD040SC200A.T
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 1A DIE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SD040SC200A.T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):1A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:920 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:30 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:20pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Die
Supplier Device Package:Die
Operating Temperature - Junction:200°C (Max)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RSFGLHR3G
RSFGLHR3G
DIODE GEN PURP 400V 500MA SUBSMA
JAN1N4150-1
JAN1N4150-1
DIODE GEN PURP 50V 200MA DO35
SE20AFB-M3/6B
SE20AFB-M3/6B
DIODE GEN PURP 100V 1.3A DO221AC
SD040SC200A.T
SD040SC200A.T
DIODE SCHOTTKY 200V 1A DIE
CHASSIS ALUM NATURAL 15"L X 17"W
KD2-3
KD2-3" X 7.25"-25
TAPE MASKING AMBER 3" X 7 1/4"
CABLE ASSEMBLY M12 5POS 10M