V8PM45-M3/H
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 8A 45V SMPC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
V8PM45-M3/H PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600 mV @ 8 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:1450pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-277, 3-PowerDFN
Supplier Device Package:TO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C